Ad Soyad:
Mail Adresi:
Sizde kampanyalı uçak biletilerimizi herkesten önce haber almak istiyorsanız. Ad Soyad ve Mail bilgileriniz ile E-bülten sistemimize kayıt olabilirsiniz.
Kayıt Ol
E-Bülten
Güncelleniyor. | Güncelleniyor.
En Uygun Fiyatlarla Ucuz Bilet, Kaliteli Hizmet

Gebeler Uçak Yolculuğunda Nasıl Davranmalı

18 Oca 2015

Gebelerin uçak yolculuğu yaparken dikat etmesi gereken bir çok husus vardır. Bunlar aşağıdaki gibi başlıklar halinde sırayla sizlere sunulmuştur. Bu yazımızdaki dikkat etmeniz gereken faktörleri okuduktan sonra uygularsanız; Keyifli, huzurlu, mutlu bir uçak yolculuğu yapma şansını yakarlarsınız.

Uçakta Basınç Farklılığı

Atmosferik basınçta ve oksijen seviyesinde azalma meydana gelmesi deniz seviyesinden yukarı çıkıldığından oldukça normaldir. Bu durum belirli bir yüksekliğin ardından, alçak çevre ısısı ile birleşir ve insan hayatını tehlikeye atar. Günümüzde uçakların hemen hemen tamamının kabin basınç ayarlı olduklarından ötürü hamilelikte pek problem teşkil etmez. Fakat çok ufak uçaklarda, basınç ayarları olmaması sebebiyle yüksek irtifada oksijenin azalmasına bağlı sorunlar yaşanabilmektedir. Uçak seyahatleri hamilelikle beraber yüksek tansiyon, kanama, şeker hastalığı, çoğul gebelik ya da erken doğum öyküsü vb. yüksek risk faktörlerinin bulunmadığı durumlarda 36. gebelik haftasına dek son derece güvenli olup kişiler havayolu şirketleri tarafınca da kabul edilebilmektedir.

Gebelikte ne zaman uçak yolculuğu yapılamaz?

Ne yazık ki 36. gebelik haftası sonrasında pek çok havayolu şirketi hamile kadınları uçaklarına kabul etmemektedir. Bunun gerekçesi anne ya da bebek açısından ortaya çıkabilecek olan sağlık riskleri değil, olası bir doğum durumunda havayolu şirketinin uçuş sırasında yaşanacak bir doğum sebebiyle risk almak istememesidir.

Uçak bileti satışı yapan acenteler, rezervasyon esnasında size hamile olup olmadığınızı ya da beklenen doğum tarihinizin ne zaman olduğunu muhtemelen sormayacaklardır, fakat uçağa binmek üzere kapıya yöneldiğiniz esnada hoşunuza gitmeyecek bir sürprizle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Hamilelikte uçak yolculuğu önerilmeyen durumlar nelerdir?

Genel bir tanımlama yaptığımız takdirde; acil problem çıkma olasılığı bulunan ya da riskin artış gösterdiği, acilen müdahale edilmesinin hayati olabileceği durumlarda hamileler uçak ile yolculuk yapmamalıdır. Bu durumlara örnekler:

  • Düşük tehdidi (genel olarak kanamayla beraber olur)
  • Erken doğum bulgu veya şüphesi
  • Tansiyon yükselmesi
  • Şeker hastalığı olması
  • Plasenta (bebek eşi) problemleri
  • Ağır kansızlık çekilmesi
  • Bebek gelişiminde gerilik
hamileler ve uçak yolculuğu

Gebelikte uçak yolculuğu yapılırsa bebekte düşük riski ya da sakat doğma riski artar mı?

Bu konuda az sayıda araştırma yapılmıştır. Bu araştırmalar ışında doğumsal sakatlıkların arttığını gösteren bir veri bulunmamaktadır. Finlandiya Havayolları’nda gebeliklerinin ilk üç ayında uçuşa devam eden hostesler arasında yapılan bir araştırmada, düşük oranında %30 artış gözlemlenmiştir. Bugün uluslararası havayollarının birçoğu, hamile olan uçuş görevlisi ve pilotların uçuş görevlerini sürdürmez. Suudi Arabistan’da yapılan bir başka çalışmada, ilk hamileliği olan ve çok sayıda uçuş yapanlarda erken doğum riskinin arttığı sonucuna ulaşılmıştır. Fakat bu sonuçların yeni çalışmalarla da doğrulanması gereklidir. Eldeki bilgileri göz önünde bulundurarak genel öneri şöyledir: “Aksine tıbbi bir sorun olmadığı sürece gebelerin 36.haftaya (8.ay) kadar uçak ile seyahat etmelerinde bir sakınca yoktur”

Gebelikte uçak yolculuğu için uygun dönemler

Hamilelikte uçakla seyahat etmek için en uygun dönem 14 ile 27. haftalar arasıdır. Çünkü bu dönem sabah bulantılarının ve uyku halinin azaldığı zamana denk gelmektedir. Daha önce erken doğum yapmamışsanız ve karnınızda ikiz veya üçüz bebekler taşımıyorsanız gebeliğin 36. haftasına dek uçak yolculuğu yapmanızda bir sakınca bulunmamaktadır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.