Ad Soyad:
Mail Adresi:
Sizde kampanyalı uçak biletilerimizi herkesten önce haber almak istiyorsanız. Ad Soyad ve Mail bilgileriniz ile E-bülten sistemimize kayıt olabilirsiniz.
Kayıt Ol
E-Bülten
Güncelleniyor. | Güncelleniyor.
En Uygun Fiyatlarla Ucuz Bilet, Kaliteli Hizmet

Uçak Seyahatlarında Baş Ağrısı

15 Oca 2015

Bu yazımızda uçakta yaşayabileceğiniz göz, göz çevresi, kulak ve genel baş ağrısının nedenleri üzerinde durmaya ve uçakta baş ağrısının çözümünü anlatmaya çalışacağız.

Doktorlar baş ağrısının en az üç yüz tipi ve nedeni olduğunu belirtmektedir. Fakat şiddetli baş ağrısında hemen hemen hepinizin aklına ilk gelen hastalık migren olacaktır. Migren hastalarının yarıya yakınında baş ağrısına görmede bozukluklar, yüzde uyuşma, konuşma zorlukları gibi belirtiler de eşlik etmektedir. Yine birçok migren atağı öncesinde depresif ruh hali, ani duygusal oynamalar, susamışlık hissi, sık idrar çıkma, esneme gibi belirtiler görülür. Baş ağrısı sona erdikten sonra da ışığa ve sese hassasiyet, yorgunluk, dikkat kaybı gibi şikâyetler sürebilir. Gerilim tipi baş ağrısı en fazla görülen baş ağrısı tipidir. Migren ağrısına kıyasla şiddeti daha azdır lakin daha uzun sürer. Stres, kaygı, depresyon, yorgunluk gibi etkenlerle baş boyun bölgesindeki kaslarda kasılma gerçekleşir ve bu da genellikle başın etrafında alından geçen bir çember şeklinde sıkışmaya benzer ağrıya neden olur. Gerilim tipi baş ağrıları genellikle altında yatan depresyon ve kaygı bozukluğunun tedavi edilmesi, gevşeme, sıcak duş, dinlenme, egzersiz ve masaj ile geçer. Lakin zaman zaman aynı kişide hem gerilim tipi baş ağrısı hem de migren görülebilmektedir. Bunun gibi durumlarda ilaç tedavisi başlanması doğru olacaktır. Uçakta görülen baş ağrısının nedeni bunlar dışında genellikle sinüzit, soğuk algınlığı vs. de olabilmektedir.

Soğuk algınlığı esnasında ya da burun örtüsü şiştiği ve burnun aktığı an, veya burun sümükle dolu olduğu sırada yüzde, yanaklarda, alında ve göz çevresinde kendini gösteren baş ağrısının sinüzit ağrısı olması kuvvetle muhtemeldir. Sinüs enfeksiyonu buna sebep olur. Bir diğer tür sinüs baş ağrısıysa uçağın kalkış sırasında ve uçak inmek üzere alçaldığı vakit ortaya çıkar. Bu özellikle soğuk algınlığınız ya da aktif allerjiniz var ise belirgin olmaktadır (bu baş ağrısına “Vakum Baş Ağrısı” denilir).

uçakta baş ağrısı

Havayolu ile seyahat ederken uçağın alçalıp yükselmesi sıralarında, dış ortam basınç değişikliğine bağlı olarak kapalı vücut ortamlarınız olan orta kulakla sinüsler barotravmaya yani basınç travmasına maruz kalabilmektedir. Uçak yolculuğu esnasında kulaklarınızda basınç hissi neden olur, uçakta baş ağrısının nedeni nedir? Bu gibi soruların cevabını illaki merak etmişsinizdir. Yolculuk sırasında kulağınızda yaşadığınız basınç hissi ve inanılmaz ağrı kulak zarının delinmesine kadar kötü sonuçlanabilmektedir. Bu durum özellikle de uçağın inişi esnasında hızla artan dış basınca karşılık orta kulaktaki basınç eşitlemesi olmazsa gerçekleşebilmekte, bazen de sadece kulak zarının içeriye doğru esnemesiyle sonuçlanabilmektedir. Yine sinüslerinizde de dış basıncın arttığı sırada (uçak yükselirken veya alçalırken) basınç travması yaşanabilir. Uçağın kalkarken dış basınç azalırken kapalı boşluklar olan sinüs ve orta kulaktan pasif olarak hava dışarıya çıkabilirken, tam tersi durum olan alçalma orta kulağa aktif hava pompalanmasını zorunlu kılmaktadır. Yutkunurken açılan östaki tüpünün, uçağın inişi sırasında çok önemli bir rolü vardır. Özellikle iniş sırasında düzenli yutkunmak, su içmek ve sakız çiğnemenin yararı dokunmaktadır.

Üst solunum yolu enfeksiyonu olan kişiler de uçak ile seyahat ederken dikkatli olmalıdır. Zira üst solunum yolu enfeksiyonu sırasında burun akıntısı veya burun tıkanıklığına sebebiyet veren polip, alerji gibi durumlarda uçak yolculuğu yapmak sakıncalı olabilir. Üst solunum yolu enfeksiyonu varken ısrarla uçak yolculuğu yapılacaksa; grip ilaçları almak, uçuş öncesi burun içi sprey ve deniz suyu uygulaması yapmak yararlı olmaktadır.

 

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.