Ad Soyad:
Mail Adresi:
Sizde kampanyalı uçak biletilerimizi herkesten önce haber almak istiyorsanız. Ad Soyad ve Mail bilgileriniz ile E-bülten sistemimize kayıt olabilirsiniz.
Kayıt Ol
E-Bülten
Güncelleniyor. | Güncelleniyor.
En Uygun Fiyatlarla Ucuz Bilet, Kaliteli Hizmet

Sabiha Gökçen Havalimanı

12 Kas 2014
İstanbul Havalimanı

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı, İstanbul’da inşa edilen ikinci havalimanıdır. Temeli 1998 Şubatında atılan havalimanı neredeyse 3 sene sonra 2001 yılının Ocak ayında bitirilmiştir. 2003 yılında hizmete girmiştir. 2009 yılında yeni terminal binaları eklenmiştir. İstanbul’un Anadolu yakasında, Pendik semtinde bulunmaktadır.

Sabiha Gökçen Havalimanına ulaşım için belediye otobüsleri ile Kozyatağı, Kadıköy, Levent ve Bostancı’dan ulaşılabilmektedir. Havalimanı yolcu servisleri ile de İzmit, Kadıköy, Kozyatağı, Taksim’e ulaşım mümkündür. Şahsi araç ile gelecekler içinde Kadıköy’e 35 kilometre, Taksim’e 40 kilometre ve İzmit’e 69 kilometre uzaklıktadır. İstanbul Anadolu yakasında olan İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı yıldan yıla sürekli yükselen bir grafik ile daha fazla yolcu taşımaktadır. Yıllık yolcu kapasitesi 3 milyondu. 2009 yılında yeni eklenen terminal binaları ile bu kapasite %71 arttı. 2010 yılında 11 milyon yolcu ile 2009 yılından %71 daha fazla yolcu taşındı. 2023 yılı hedefi olarak 25 milyon yıllık yolcu hedeflenmektedir. Şu andaki kapasitesi yıllık 25 milyon yolcudur.

Yıllık 90 bin ton kargo kapasitesine ve 7bin metrekare kapalı alanda 18 adet 20 metre karelik soğuk hava deposuna sahiptir.

Uluslararası Havalimanı statüsünde olan İstanbul Sabiha Gökçen havalimanı rent a car hizmeti sunan firmalara da ev sahipliği yapmaktadır. Bu sayede gelen yolculara araç bularak rahat etmelerini sağlamaktadır. 30’dan fazla hava yolu firması İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan uçuşlar düzenlemektedir. İstatistiki olarak Türkiye’nin en çok yolcu trafiğine sahip üçüncü havalimanıdır. Bu özelliği ile de İstanbul’un dünyaya açılan ikinci kapısı olmaktadır. İçinde bulunan 4500 metrekarelik duty free alanı ile uluslararası düzeyde duty free hizmeti vermektedir. 5 bin metrekarelik restoran ve cafe alanı ile sıra beklemeye gerek olmayan bir sisteme sahiptir. 400 metrekarelik konferans salonuna da sahiptir. 8 adet büyük gövdeli veya 16 adet orta gövdeli uçağa eş zamanlı hizmet verebilecek durumda olan uçak park ettirme sistemine sahiptir. 4178 araçlık kapasiteli otoparka da sahiptir.

Üç bin metre piste sahip olan İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı 55 uçak kapasiteli park alanına sahiptir. 22 uçağa beş bin metreküplük akaryakıt deposundan borular yardımıyla uçaklara verebilmektedir. Açılacak yeni 3500 metre uzunluk ve 60 metre genişliğe sahip pist ile Türkiye Cumhuriyeti ve çevre ülkelerdeki Air Bus A380’in inebileceği tek uçak pist konumunda olacaktır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.