Ad Soyad:
Mail Adresi:
Sizde kampanyalı uçak biletilerimizi herkesten önce haber almak istiyorsanız. Ad Soyad ve Mail bilgileriniz ile E-bülten sistemimize kayıt olabilirsiniz.
Kayıt Ol
E-Bülten
Güncelleniyor. | Güncelleniyor.
En Uygun Fiyatlarla Ucuz Bilet, Kaliteli Hizmet

Adım adım uçuş işlemleri

13 Oca 2015

Uçak Bileti Alırken

Uçakla seyahat etmeye karar verdiğinizde yapmanız gereken ilk şey size uygun bir uçak bileti almak olacaktır. Uçak biletinizi isterseniz “Hangi havayolunu ne şartla seçmeliyim?” sorusunu kendinize sorduktan sonra seçtiğiniz THY, Pegasus gibi bir havayolunun çağrı merkezini arayarak ya da internet sitesinden online olarak biletinizi alabilirsiniz. Uçak bileti alırken dikkat edilmesi gerekenler de vardır. Bunlar erkenden bilet alarak ucuza getirmek, bilet iptali/tarih değişikliği gibi durumlarda sorun yaşamamak için esnek bilet yada diğer adıyla açık bilet almak olabilir. (Açık Bilet Hakkında Daha Detaylı Bilgiye Ulaşmak İçin Buraya Tıklayınız ) Bunun dışında biletinizi alırken uçak bileti arama motoru da kullanabilirsiniz.

Havalimanına Adımınızı Attınız

Havalimanına girdiğiniz anda ilk olarak polis kontrolünden geçiyorsunuz. Üstünüzde ne çeşit olursa olsun metal eşya bulunmamasına özen gösterin çünkü metal eşyalar kontroller esnasında vakit kaybetmenize sebep olacaktır. Buna kemerinizde bulunan metal toka bile dahil. Eğer kemeriniz var ise kesinlikle bunu çıkarmanız istenecektir. Buna ek olarak yanınızda laptop bulunuyor ise, çantasından çıkarılması ve Xray cihazından geçirilmesi gerekiyor.

Adım adım uçuş 2

Check-in İşlemleri & Bagaj İşlemleri

Uçağın bagaj kısmında taşınmasını istediğiniz eşyalarınız var ise mutlaka havayolu kontuarına gitmeniz gerekmekte. El bagajı için ise aynı şekilde kabin etiketi almanız için kontuara gitmelisiniz. Online check-in yaptırdıysanız uçağın kalkış saatinden 1 saat önce havaalanına gitmeniz yeterli olacaktır. Bagaj etiketlerinizi aldıktan sonra uçuşunuzu geriye uçuşunuzu beklemek kalıyor

Dış hat uçuşlarında, polis kontrolünün ardından pasaport kontrolü yapılır. Görevli memur sizden biletinizi, kimliğinizi ve pasaportunuzu göstermenizi isteyecektir. Zaman harcamamak bakımından hepsini bir arada tutmanız işlemleri hızlı bir biçimde bitirmenizi sağlayacaktır. Dış hat uçuşlarında gözardı edilmemesi gereken bir başka detay da mutlaka harç pulu olmalı. Pasaportunuza yapıştırılacak harç pulunu uçuş öncesinde bankalardan ya da havaalanında polis kontrolünü geçtikten sonra alabilirsiniz.

Eğer online ya da mobil check-in yapmadıysanız, tüm işlemler için uçuştan en az 2 saat önce havalimanında olmanız gerekmektedir.

Adım adım uçuş 3

Uçuş saatini beklerken yapabileceğiniz pek çok seçenek bulunuyor. Bankaların anlaşmalı kartlarından varsa, birçok fırsat havalimanında sizi bekliyor. Ücretsiz bir şekilde lounge hizmetlerinden bankaların sunmuş olduğu kartlarla yararlanabilirsiniz. Havayolları ve havalimanlarının da lounge hizmetlere üyelik opsiyonları mevcut.

Lounge hizmetlerinin haricinde gazete, dergi ve kitap satan mağazalardan, uçuşunuza dek ve hatta uçuşunuz süresince okuyabileceğiniz yayınlar satın alabilirsiniz.

Uçağa Gidiş Zamanı

Başlangıç olarak check-in zamanı size verilen boarding kartınızın üstündeki uçuş numaranıza bir göz atmanız gerekiyor. Salonunuzu daha sonra havalimanındaki yönlendirmeler sayesinde bulmanız mümkün. Boarding kartlarınız ve kimliklerinizin yeniden kontrolünün yapıldığı uçak kapısından uçağa gidebilirsiniz. Uçaklara körüklerle ulaşım sağlanıyor ancak uçaklara verilen slotlara göre bu durum değişiklik gösterebiliyor. Uçağa otobüsleri kullanarak gitmeniz de gerekebiliyor. Bu konuda görevlilerin yaptığı yönlendirmelere dikkat göstermeniz gerekiyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.