Ad Soyad:
Mail Adresi:
Sizde kampanyalı uçak biletilerimizi herkesten önce haber almak istiyorsanız. Ad Soyad ve Mail bilgileriniz ile E-bülten sistemimize kayıt olabilirsiniz.
Kayıt Ol
E-Bülten
Güncelleniyor. | Güncelleniyor.
En Uygun Fiyatlarla Ucuz Bilet, Kaliteli Hizmet

Biletimi iptal edebilirmiyim? Bilet iptal işlemleri nelerdir ?

16 Oca 2015

Almış olduğunuz uçak biletini çeşitli nedenlerden ötürü iptal edebilirsiniz. Bilet iptal işlemleri, yolculuk için tercih ettiğiniz havayolu şirketine göre farklılıklar gösterebilmektedir.

Türk Hava Yolları’nın internet sitesinden online olarak satın aldığınız iç hat uçuşu için olan elektronik biletlerin iptal ve iade işlemini, Türk Hava Yolları (THY) ‘nın yine web sitesi üzerinden ilk uçuşunuzun tarifeli kalkış saatine kadar yapabilmeniz mümkün. İlk uçuşunuzun ardından iade ve iptal işlemlerini Türk Hava Yolları’nın internet sitesi üzerinden yapamayacağınızı da söylemek gerek. İç hat promosyon sınıflı biletlerin ücretlendirmelerinde uçuşun öncesinde ya da sonrasında iptal, iade işlemi yapılamadığı gibi, rezervasyon ve parkur değişikliği de yapılamamaktadır. Bu gibi durumlarda gerekli evrakları ve seyahat planınızı yanınızda bulundurarak seyahatinizin başladığı bölgede bulunan bir THY Satış Ofisine  başvurmalısınız. Satış ofislerinde yapılması gerekmekte olan bilet iade işlemleri yalnızca biletin düzenlendiği ülkede gerçekleşebilir. Türk Hava Yolları’nın web sitesi aracılığıyla düzenlenen dış hat uçuşlarını içermekte olan biletlerin iade işlemleri  THY Satış Ofisleri’nden veya Çağrı Merkezi’inden yapılabilmektedir. Dış hat uçuşlarında satın aldığınız biletin iptal ve iade işlemleri için alınan ceza bedeli, bilet ücret kurallarına göre kimi zaman bilet ücretinin %100’üne kadar çıkabilmektedir.

Biletleme ve ödeme işlemini İnternet bankacılığı aracılığıyla yaptığınız biletlerin iade ve iptal işlemlerini yapmak için Türkiye’deki THY Satış Ofislerine başvurmalısınız. Biletleme servis ücretinin iade edilmeyeceğini ve iade işlemlerinde ayriyetten servis ücreti bedeli alınmayacağını da not edelim.

BoraJet Hava Taşımacılığı tarafından düzenlenen tüm iç ve dış hat seferlerinin uçuşu iptal edilen yolcu durumlarında, Borajet tarafından yolcu iptalden haberdar edildiği takdirde geri ödeme ya da güzergah değiştirme hakkı için bilet ücretinin iade edilmesi ve yolcunun seyahat başlangıç noktasına tekrar ulaştırılması, son varış noktası yerine güzergah değişikliği yapılması seçeneklerinden bir tanesi yapılacaktır. Uçuşu iptal edilen yolcu, durumdan planlanan hareket zamanından en az 2 hafta önce haberdar edilmediği sürece yolcuya havayolu şirketi belirli miktarlarda tazminat ödeyecektir.

Bileti Geri iade yapma

Pegasus Airlines’ta uçuş iptali durumunda iptal edilen sefer yerine, kontenjan olması koşuluyla mümkün olan en kısa zamanda yolcunun tercih edeceği başka bir tarihteki uçuşta son varış noktasına seyahat etmesi sağlanır. Bekleme süresine uygun yiyecek içecek ikramı yapılır, gerekiyorsa söz ettiğimiz en kısa zamana kadar otelde konaklama imkanı sağlanır ve 2 telefon görüşmesi yapma, faks, e-mail gönderim hizmeti sunulur (bunlar tabiki ücretsiz).

Sivil Havacılık Yönetmeliği kurallarınca uçuşun 14 ile 7 gün öncesine kadar yapılan uçuş iptali bildirimlerinde yolcuların tazminat hakkı bulunmadığını da gözardı etmemek gerekir. Bu kurallar Sunexpress, AnadoluJet, Atlasjet gibi havayolu firmaları için de benzerdir, fakat uçak bileti iptal ve iade işlemleri yapmak, ya da uçuşunuzun iptal edildiği durumlarda size tanınan hakları öğrenmek için tercih ettiğiniz havayollarının internet sitelerini kontrol edebilirsiniz.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.