Ad Soyad:
Mail Adresi:
Sizde kampanyalı uçak biletilerimizi herkesten önce haber almak istiyorsanız. Ad Soyad ve Mail bilgileriniz ile E-bülten sistemimize kayıt olabilirsiniz.
Kayıt Ol
E-Bülten
Güncelleniyor. | Güncelleniyor.
En Uygun Fiyatlarla Ucuz Bilet, Kaliteli Hizmet

E-Bilet diğer adıyla Elektronik Bilet nedir ?

17 Oca 2015

E-Bilet Nedir?

E-Bilet (Elektronik Bilet olarak da bilinir) dijital biletlere verilen isimdir, bunlar havayolu şirketinin bilgisayar sistemlerinde saklanır. Havayolu şirketi biletleri elektronik sistemlerde tutmaya başladıklarından beri yolcuların kağıt bilet taşımasına gerek kalmamıştır. Havayolu şirketinin bilgisayar sistemlerinde bir arıza çıkması durumun da bile check-in işleminiz manuel olarak yapılabilmektedir.

E-Bilet’in Faydaları Nelerdir?

Satın alma işlemlerinde kolaylık, istediğiniz yerden bilet alma imkanı ve bileti kaybetme, yırtma ya da unutma gibi risklerinizin olmaması, e-biletin getirdiği en önemli avantajlardandır. Günümüzde hemen hemen tüm havayolu şirketleri e-bilet hizmeti sunmaya başlamış durumdadır ve yavaş yavaş eski kağıt biletlerden uzaklaşmaktadır.E-Biletlerin getirdiği bir diğer kolaylık ise, erken rezervasyon ve yolcuların istedikleri her yerde bilet alma şansına sahip olmasıdır.E-Bilet check-in ve boarding işlemlerinde de büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

Nasıl E-Bilet Satın Alabilirim?

Bir E-Bileti seçtiğiniz havayolu şirketinin internet sitesi üzerinden ya da çağrı merkezinden satın alabilirsiniz. Satın alma işleminiz gerçekleştiği zaman e-biletiniz kayıtta belirttiğiniz e-posta adresinize gönderilir. E-Biletin e-posta adresinize gelmemesi durumunda zaman kaybetmeden havayolunun çağrı merkezini aramanız gerekmektedir.

e bilet nedir

E-Bilet Satın Alırken Ödeme İşleminde Sıkıntı Çıkıyor, Sorun Nedir?

Muhtemelen ödeme işleminizi yaparken kullandığınız kredi/banka kartınız online işlemlere açık değildir ya da 3-D Secure teknolojisini desteklememektedir. Genellikle bankadan kaynaklı olan bu sorunları, bankanızın çağrı merkezini arayarak çözebilirsiniz. Sorununuz hala çözülmediyse havayolu şirketinizin çağrı merkezini aramanız gerekmektedir.

E-Biletim Üzerinde Değişiklik Yapmak İstiyorum, Nasıl Yapabilirim?

Havayolu şirketinizin çağrı merkezini arayarak ya da havayolu şirketinin en yakın satış ofisine giderek istediğiniz değişimi yaptırabilirsiniz.

E Bilet Aldıktan Sonra Nasıl Check-in İşlemi Yaptırabilirim?

Havalimanına geldiğinizde yanınızda herhangi geçerli bir kimlik örneği(nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport vs.) bulundurmanız yeterli olacaktır. Aynı zamanda e-biletinizi satın alırken kullandığınız kredi ya da banka kartınızı yanınızda bulundurmanız, çıkabilecek herhangi bir sorunun hızlıca halledilebilmesi için size kolaylık sağlayacaktır. Eğer birden fazla rezervasyon yaptırdıysanız check-in sırasında tüm rezervasyon yaptıran yolcuların orada bulunması gerekmektedir. Yolcu orada değil ise yolcunun check-in işlemi yapılmamaktadır.

Nasıl E-Biletimi İade Edebilirim?

Kağıt biletlerde, iade işlemleri sırasında biletinizin yanınızda olması gereklidir. Biletin kayıp olduğu zamanlardaysa öncelikle biletin sistem üzerinde araştırması yapılır sonra iade talebi alınır. E-Bilette ise bu tip herhangi bir sorun yoktur, iade işlemi talep ettiğinizde kolaylıkla gerçekleştirilmektedir. E-Biletinizi iade ederken yanınızda ödeme yaptığını banka/kredi kartı ve bir kimlik belgesi(nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport vs.) bulunması gerekmektedir.

E-Biletimin Faturasını Nasıl Alabilirim?

E-Biletinizin faturasını almak için havayolu şirketinizin bölgenizdeki satış ofislerinden birine gitmeniz ve fatura talebi yapmanız gerekmektedir.

E Bilet Satın Alırken Kredi/Banka Kartımı Kullanmam İleride Sıkıntı Çıkarabilir mi?

Tüm e-bilet satışları güvenli online sistemler üzerinde yapılmaktadır. Aklınıza takılan diğer güvenlik soruları için lütfen havayolu şirketinizin çağrı merkezini arayınız.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.