Ad Soyad:
Mail Adresi:
Sizde kampanyalı uçak biletilerimizi herkesten önce haber almak istiyorsanız. Ad Soyad ve Mail bilgileriniz ile E-bülten sistemimize kayıt olabilirsiniz.
Kayıt Ol
E-Bülten
Güncelleniyor. | Güncelleniyor.
En Uygun Fiyatlarla Ucuz Bilet, Kaliteli Hizmet

Seyahat Hazırlığı Nasıl Yapılmalı ? Uçuş Tavsiyeleri

14 Oca 2015

Uzak bir mesafeye yada yurt dışına seyahat edecekseniz bunlara mutlaka dikkat etmelisiniz. Seyahat hazırlığı denince akla gelen en önemli şeylerden birinin bavul hazırlığı olduğuna şüphe yok. Seyahat ettiğiniz yerde bir süre kalacaksanız bavulunuzu tıka basa doldurmak yerine biraz boş yer bırakmaya çalışın. Çünkü gideceğiniz yerde alışveriş yapmak isteyebilirsiniz. Seçeceğiniz bavul körüklü olur ise bavulunuz dolduğunda, genişleyerek ek alan yaratma şansınız da olur. Bavulunuzu hazırlarken “havayollarının bavulda bulunmaması konusunda uyardığı bir şey var mı?” diye düşünmeyi ihmal etmeyin. Bavulunuzda örneğin havai fişek veya işaret fişekleri gibi patlayıcı sınıfına giren şeyler, boya, çakmak gazı, tiner gibi yanıcı maddeler, kibrit ve kolayca tutuşan maddeler, zehirli, bulaşıcı ya da radyoaktif maddeler, manyetik maddeler, tıbbi oksijen tüpleri, alarm ile donatılmış evrak çantaları, yaralayan aletler vs. bulundurmanız havayolu şirketleri tarafından yasaklanmıştır. Kullandığınız elektronik cihazların şarj aletlerini yanınıza almayı asla unutmayın. Uçak yolculuğunuz yurt dışında bir yere ise bu şarj aletleriniz için dönüştürücüler almalısınız. Çünkü bazı ülkelerin fiş/priz sistemi ve voltajı farklıdır. Bu dönüştürcüleri dışardan veya havaalanından alabilirsiniz(havaalanında pahalı olacaktır). Kırılacak eşyalarınızı kabin bagajına almaya çalışın veya kabininizdeki kıyafetlerle iyice sarın. Pasaportunuzu kesinlikle bavulunuza veya kabin bagajına almamaya çalışın. Kabin bagajınızda ufak bir çantada diş macunu ve fırçası, tarak, ağrı kesici, kullandığınız ilaçlardan yetecek kadarının biraz fazlası, kadınlar için ped, tampon bulundurabilirsiniz. Deodrant, parfüm, gibi ürünlerden ve bir adet de kitap seçip çantanıza koymanız iyi olacaktır.

seyehat nasıl yapılmalıdır 2

Yolculuk öncesi gideceğiniz yerin hava durumunu kontrol etmelisiniz. Yanınıza aldığınız kıyafetler çok sıcaksa sizi daraltmamalı, çok soğuksa üşümenize sebep olmamalı. Bunun için internet üzerinden Google, Yahoo vs. hava durumu servislerinden faydalanabilirsiniz. Yolculuğa eğer iş görüşmesine vs. gitmiyorsanız olabildiğince rahat ve sıkmayan kıyafetlerle çıkmaya çalışın. Türkiye’den başka bir ülkeye seyahat ederken yanınıza büyük bir şişeyle su alın, neden Türkiye’den giderken diye soracak olursanız başka ülkelerden yolculuğa çıkarken su almanız yasak olabiliyor. Bu durumda da görevlilerden yolculuk esnasında sık sık su istemekten çekinmeyin. X ray kontrolünden çokça defa geçmek istemiyorsanız, yolculuk sırasında üstünde metal olmayan kıyafet ve ayakkabı giymeye çalışın.

Her türlü ihtimali göz önünde bulundurarak seyahat ettiğiniz ülkenin konsolosluk bilgilerini edinin. Mobil operatörler vardığınız ülkede size sms ile bu bilgiyi iletse de bir kenarda yazılı olarak da bulundurmanız doğru olacaktır. Taksiciye tarif etmek zorunda kalabileceğinizden veya pasaport polisinin sorabileceğinden dolayı da, nerede kalacaksanız varsa telefonu, adresi, krokisi elinizde bulunursa sizin için kolaylık sağlayacaktır. Yolculuğunuzu yaptığınız ülkede buradaki kadar ucuz döviz bulamama ihtimaliniz var. Bu sebeple o ülkenin dövizini seyahat öncesinde alarak zarar etmemiş olursunuz.

Uçaktan indikten sonra bavulunuz çıkmadıysa muhtemelen yanlış uçakla aktarılmıştır. Bu durumda hemen zabıt tutturun, muhtemelen birkaç gün içerisinde bavulunuz kaldığınız yere ulaştırılacaktır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.