Ad Soyad:
Mail Adresi:
Sizde kampanyalı uçak biletilerimizi herkesten önce haber almak istiyorsanız. Ad Soyad ve Mail bilgileriniz ile E-bülten sistemimize kayıt olabilirsiniz.
Kayıt Ol
E-Bülten
Güncelleniyor. | Güncelleniyor.
En Uygun Fiyatlarla Ucuz Bilet, Kaliteli Hizmet

Alman Hükümeti Tehlikeyi Umursamadı İddiası

27 Nis 2015

Alman basınında çıkan haberlere göre, Alman hükümeti Malezya uçağı Ukrayna‘da vurulmadan önce bölgedeki tehlikeleri biliyordu. Ancak havayolu şirketlerini uyarmadı.

Alman WDR ve NDR kanalları ile Süddeutsche Zeitung gazetesi, Alman hükümetinin 2014 yılında Malezya Havayolları‘na ait MH17 sefer sayılı uçak vurulmadan önce bölgedeki tehlikelerin farkındaydı. Ancak basın kuruluşları, hükümetin bunu Alman havayolu şirketlerine bildirmediğini savundu.

Alman Dışişleri Bakanlığının gizli bir raporunun baz alındığı haberlere göre, diplomatlar, olaydan bir kaç gün önce Ukraynanın doğusundaki durumu çok endişe verici olarak nitelendirdi. Bunun nedeni olarak ise bir askeri uçağın 6 bin metre yükseklikteyken vurulması gösterildi.

Bu yükseklikteki bir askeri uçağın vurulmasının, daha yükseklikteki hedeflerin de isabet alınabileceği yönünde bir işaret olarak görüldüğü kaydedildi. Raporda, dolayısıyla sivil yolcu uçakları için de tehlike olduğu kaydedildi.

Ancak Alman Dışişleri Bakanlığı, rapora ilişkin resmi bir açıklama yapmadı.

17 Temmuz 2014te MH17 sefer sayılı uçağın vurulmasının ardından 298 kişi hayatını kaybetmişti. Olay günü Lufthansaya ait üç uçağın da bölgede olduğu bildirildi. Havayollarının uçağın vurulmasının ardından değişen güvenlik durumu konusunda bilgilendirildiği kaydedildi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.