Ad Soyad:
Mail Adresi:
Sizde kampanyalı uçak biletilerimizi herkesten önce haber almak istiyorsanız. Ad Soyad ve Mail bilgileriniz ile E-bülten sistemimize kayıt olabilirsiniz.
Kayıt Ol
E-Bülten
Güncelleniyor. | Güncelleniyor.
En Uygun Fiyatlarla Ucuz Bilet, Kaliteli Hizmet

Atatürk Havalimanı

12 Kas 2014
Atatürk havaalanı

İstanbul Atatürk Havalimanı Türkiye’nin en çok yolcu trafiğinin olduğu havalimanıdır. Bu Havalimanı aynı zamanda Türkiye’nin en eski Havalimanı konumundadır. İstanbul Atatürk Havalimanı, İstanbul Avrupa yakasında Bakırköy ilçesinin içinde Yeşilköy’de bulunmaktadır. Günde 1100 uçağın kullandığı havalimanı Avrupa’daki en çok transit yolcu taşıyan havalimanları arasındadır. Bu sayede Avrupa’nın en önemli transit havalimanlarının arasında bulunmaktadır.

1985 yılından önce Yeşilköy Havalimanı olarak bilinen havalimanı 1985 yılında Türkiye Cumhuriyeti kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk’ün soyadını almıştır.

Atatürk Havalimanına ulaşım için çok farklı seçenekler mevcuttur. Bunlar arasında toplu taşıma araçları, HAVATAŞ isimli firmanın düzenlediği özel seferler, taksi ve şahsi araç ile de ulaşım seçeneği mevcuttur. Toplu taşıma araçları tercih edilmesi durumunda Yenikapı’dan YH-1 hat numaralı otobüs ile gidilebilir. İstanbul Atatürk Havalimanına ulaşım metro ile de sağlanabilmektedir. Hafif metro ile Aksaray’dan Havalimanına 32 dakikada ulaşılmaktadır. Anadolu yakasından metrobüs ile Şirinevler durağına gelebilir, Şirinevler’den hafif metro ile Havalimanına ulaşılabilir. HAVATAŞ isimli özel firma Taksim ve Yenikapı IDO iskelelerine seferler düzenlemektedirler. Taksi ulaşımında ise Havalimanı Taksiciler Kooperatifi tarafından verilmektedir. Bu ulaşımda sabit bir ücret üstüne kilometre başına gidilen ücret ile ücretlendirilmektedir. Havalimanında yirmi dört saat taksi bulunmaktadır. Şahsi araç ile E-5 karayolu ile sağlanmaktadır. TEM otoyolundan da Atatürk Bulvarı üzerinden Havalimanına ulaşılabilir. Sahil kesiminden ulaşımda ise Sirkeci – Bakırköy sahil hattından erişilebilir. İstanbul Atatürk Havalimanı otopark imkanları çok gelişmiş durumda. 7 bin 76 araç kapasitelik kapalı otopark ve 1034 araçlık açık otoparkı ile otopark imkanları gayet geniştir.

İstanbul Atatürk Havalimanı bilet fiyatları firmadan firmaya değişmektedir. Bu değişimin sebebi hava taşımacılığında son yıllarda artan rekabettir. Bu rekabet ortamında ekonomi fiyat uçak bileti satan firmalar daha da artmıştır. Bu durumda en düşük bilet fiyatları vergiler hariç 39 Türk lirasıdır. Bu rekabetli fiyatlar şu an için yalnızca iç hatlarda geçerlidir. Bu sayede yurt içi uçak bileti fiyatları ile otobüs fiyatları yarışabilmektedir. İmkanlar sayesinde ulaşım hızı artmakta, ulaşım masrafları azalmaktadır.

İstanbul Atatürk Havalimanı içinde ayrıca askeri bir alanda mevcuttur. Bu alan bir dönem ulaştırma bakanlığına devredilmesi gündeme geldiyse de sonra gerçekleşmedi.

Türk Hava Yolları, Onur Air, Atlasjet firmaları Atatürk Havalimanından uçan yerli havayolu firmalardır. Yabancı havayolu firmalarından ise 70 farklı firma uçuş yapmaktadır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.