Ad Soyad:
Mail Adresi:
Sizde kampanyalı uçak biletilerimizi herkesten önce haber almak istiyorsanız. Ad Soyad ve Mail bilgileriniz ile E-bülten sistemimize kayıt olabilirsiniz.
Kayıt Ol
E-Bülten
Güncelleniyor. | Güncelleniyor.
En Uygun Fiyatlarla Ucuz Bilet, Kaliteli Hizmet

Ayasofya

11 Kas 2014
ayasofya gezilecek yer

İstanbul’da bir inci olarak Ayasofya’yı ziyaret etmeden İstanbul’u görmüş sayılmazsınız.Hem manevi hem de kültürel bir merkez olan Ayasofya’yı görmeden İstanbul’u o saran manevi hava hep bir parça eksik kalacaktır. Bu eksiliği sadece yaşayan bilir, bilmeyen sadece isimsiz sıkıntısını bilir, daha fazlasını değil ! Bu durumda İstanbul’u gezmeye geldiğimizde ilk yapacağımız, Sultanahmet Tramvayına binip Sultanahmet durağında inmek olacaktır. Buradan sonra kızıl kubbeli yapıyı aramanıza pek gerek kalmaz, kafanızı çevirip bir bakınmanız yeterli gelecektir. Bilet altından sonra önünde ana baba günü kuyruğa bakıp korkamayın ! Sadece sabır ile elde edilir cemal, bu güzelin cemalini de önündeki sıranın bitmesi ardından yaşarsınız. Bu durumda sıraya girmek ve sıranın bitmesini beklemek durumundayız, bu durum sırasında etrafınızda dikkatini çeken bir şey olacak. O da her milletten ve dinden insan buraya bu manevi havayı solumaya geliyor. Bu tarihi önemseyen günü birlik yaşayanlar hariç, onlar Goethe’nin tabiri ile günü birlik yaşayan insanlardır.

Ayasofya’ya girmeden önce bilmeniz gereken şey ise; Oradaki kedilerin internet fenomeni olduğudur, evet doğru duydunuz internet fenomeni “Haghia Sophia Cats” adındaki blog’da göreceğiniz üzere kediler dünya çapından ilgi toplamışlar ve resimlerini bir blog’da toplamışlar.

Bunun dışında dünyada eşi benzeri olmayan mimarisi ile Ayasofya dünyada eşi benzeri olmayan bir yapı olarak yaşayacağınız deneyimin eşi benzeri olmayacaktır. Bu benzersiz deneyimi sağlayan yapı milattan sonra beşinci yüzyılda yapılmış, 1453’de Osmanlı’nın eline geçmiş ve camiye çevrilmiştir. Camiye çevrilirken mozaiklerden insan figürü olanların üstü hafif bir sıva ile kaplanmıştır, içermeyenler ise olduğu gibi bırakılmıştır. Yıllar sonra yapılan restorasyon sırasında bu mozaiklerin üstlerindeki sıva sayesinde zarar görmeden kaldığı belirlenmiştir uzmanlar tarafından.

Dünyanın en eski katedralidir, daha önce isyanlar sırasında yıkıldığı ve şu an elimizdeki yapının üçüncü kez aynı yerde yapılan yapı olduğu belirtiliyor uzmanlarca. Sahip olduğu geniş kubbe Mimar Sinan tarafından Selimiye ve Süleymaniye Camileri yapılana kadar en geniş kubbeli yapıydı, Bizans döneminde kubbesi pek çok kez göçen yapı Mimar Sinan’ın eklediği istinat duvarlarından sonra hiç çökme yaşamamış. Bu sayede üçüncü Ayasofya günümüze kadar sağ salim gelebilmiştir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.