Ad Soyad:
Mail Adresi:
Sizde kampanyalı uçak biletilerimizi herkesten önce haber almak istiyorsanız. Ad Soyad ve Mail bilgileriniz ile E-bülten sistemimize kayıt olabilirsiniz.
Kayıt Ol
E-Bülten
Güncelleniyor. | Güncelleniyor.
En Uygun Fiyatlarla Ucuz Bilet, Kaliteli Hizmet
30 Kas 2014
Adıyaman seyahatleri

Adıyaman ilimiz Güneydoğu Anadolu’nun güzide illerinden birisidir. Bu ilimiz 9 adet ilçeden oluşan ve yüz ölçümü 7.870 km kare yüz ölçümüne sahiptir. Gölbaşı, besni, tut, merkez, samsat, kahta bu ilimizin başlıca ilçeleri arasında yer almaktadır.

Adıyaman ilimiz Güneydoğu Anadolu’nun güzide illerinden birisidir. Bu ilimiz 9 adet ilçeden oluşan ve yüz ölçümü 7.870 km kare yüz ölçümüne sahiptir. Gölbaşı, besni, tut, merkez, samsat, kahta bu ilimizin başlıca ilçeleri arasında yer almaktadır. 2013 yılında yapılan nüfus sayımına göre 698 bin nüfusa sahip olan ilimizde yoğunluk 82.30 kilometre karedir. Kırsal kesimde yaşan nüfus sayımı ise 224 bin, şehir de yaşayan nüfus ise 373 bin olarak sayılmıştır. Adıyaman da bulunan bir kişiyi sabit telefonlarınızdan aramak için alan kodu olan 416 yı telefon numaranıza eklemeniz gerekmektedir. Plaka kodu olarak 01 den sonra gelen 02 yi kullanan Adıyaman araç yoğunlu bakımından diğer şehirlere nazaran daha düşük bir yoğunluk vardır.

Bu şehrin ekonomik durumuna baktığımızda genellikle hayvancılık ile geçinmektedir. Lakin Besni küçük sanayi sitesi, Gölbaşı küçük sanayi sitesi, Özkahta küçük sanayi sitesi de bu ilimizde sanayiye biraz güç vermektedir. Bu sanayi siteleri arasında en eski kurulan ticaret merkezi ise 1989 yılında kurulan gölbaşı küçük sanayi sitesidir. Belediye destekli olan bu sanayi sitesi 30 dönüm üzerinde Gaziantep yoluna kurulmuş ve hala büyümektedir. 2001 yılında yatırım programına alınan Öz Kahta sanayi sitesi ise hala yatırımcılarını beklemektedir.

Adıyaman Üniversitesi adını şehrin adından almış ve bir çok bölüm ile Türkiye`ye kaliteli mesleki eğitim almış bireylerini yetiştirmektedir. 1983 yılında İnönü Üniversitesine bağlı olarak açılan Adıyaman Meslek Yüksek okulu 2006 yılında kendi alanında branşlaşarak şehrin adını almış ve 11 fakülte 3 enstitü 4 yüksek okul ve sayısız araştırma merkezi ile öğrencilerine eğitim vermektedir. Hem İngilizce hem de Türkçe eğitim veren bu Üniversite sayesinde şehrin ekonomisi de bir nebze olsun yükselmiştir. Günümüz şartlarında 20 binden fazla öğrencisi bulunan Adıyaman Üniversitesi 2012 yılında ISO belgelerini de alarak Türkiye`nin belgesi olan 2.üniversite olma imkanını kazanmıştır.   Üniversitede Devlet Konservatuvarı, Düş Hekimliği, Eczacılık Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Teknoloji Fakültesi ve benzeri bir çok fakülde bulunmaktadır. Enstitü olarak ise Sosyal Bilimler Enstitüsü, Sağlık Bilimleri Enstitüsü ve Fen bilimleri Enstitüsü bulunmaktadır.

Adıyaman`da bululanan ve kalıntıları Kommagene Krallığı ile taçlandırılmış Nemrut Dağı bir miktar olsun Turizm`e can katmaktadır. Yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olan Nemrut dağına Turizm ve Kültür bakanlığı tarafından tarifleri oluşturulan otobüsler ile belirli saatlerde gidilebilmektedir. Otobüslerin kalkış yeri ise Kent merkezidir. Nemrut Dağının zirvesinde M.Ö 63 zamanlarında ve hala kendini koruyabilen heykeller bulunmaktadır. Nemrut dağına isterseniz özel turlar ile gidebilmeniz mümkündür. Özel turlar Kapadokya (Nevşehir) de olduğu gibi sabahın erken saatlerinde yada güneşin batış zamanlarında yapılması tavsiye edilmektedir.

Adıyamana gitmeden önce muhakkak Adıyaman Gezi rehberini temin etmeyi ve hava koşullarına bakmayı unutmayınız. Adıyaman karasal iklim hüküm sürdüğünden dolayı yazları sıcak aynı zamanda kurak, kışları ise soğuk geçmektedir.

Adıyamana her şehirden kalkan otobüs ile gidilebildiği gibi İstanbul,Ankara, İzmir ve benzeri şehirlerden de havayolu taşımacılığını kullanarak ulaşabilmeniz mümkündür. Adıyamanda bulunan havalimanı ise belirli günler ve zamanlarda uçak seferlerine izin verebilmektedir. Üniversitenin adını aldığı gibi havalimanıda adını Adıyamandan alır. Adıyaman Havalimanından belirlediğin ilçe ve merkezlere minibüs seferleri yapılmaktadır.

En Çok Seyahat Edilen Yerler
 • İzmirde Seyahat Edilecek Yerler

  İzmirde Seyahat Edilecek Yerler

  Latincesi Smyrna, Yunancası ise smırne. Bu ilimize gitmek isterseniz İstanbul’dan uçak ile bir saat mesafededir. Bu mesafe sayesinde İstanbul’da oturanlar için gayet gidilebilir bir mesafededir. En kalabalık üçüncü şehridir. Bir liman kenti olarak balık yemeden gelinmemesi ..

 • Ankarada Seyahat Edilecek Yerler

  Ankarada Seyahat Edilecek Yerler

  Türkiye’nin başkenti olan ilimizdir. Bu özelliği ile pek çok imkana da sahiptir. Bu imkanlardan bazıları bu ilimize özel iken bazıları da ülkemizin güzel desenindeki özelliklerdir. Bu özel yönleri arasında başkent olmasının yanında Türkiye’nin askeri merkezi ..

 • İstanbulda Seyahat Edilecek Yerler

  İstanbulda Seyahat Edilecek Yerler

  İstanbul, batı ve doğunun beşiği. Medeniyet en eski evlerinden birisi. Eğer İstanbul’a gelirseniz gezmeden dönemezsiniz. Dönseniz de bir parçanız orada kalır. Bu durumda tavsiye etmek bizden, tadını çıkartmak sizden. Ayasofya Dünyanın en eski katedralidir. 1520 yılına kadar ..