Ad Soyad:
Mail Adresi:
Sizde kampanyalı uçak biletilerimizi herkesten önce haber almak istiyorsanız. Ad Soyad ve Mail bilgileriniz ile E-bülten sistemimize kayıt olabilirsiniz.
Kayıt Ol
E-Bülten
Güncelleniyor. | Güncelleniyor.
En Uygun Fiyatlarla Ucuz Bilet, Kaliteli Hizmet
1 Ara 2014
Amasyadaki gezilecek yerler

Amasya ilimizin eski adı Amaseia olarak tarihe geçmiştir. Merkezi ilçesinin adı aynı zamanda Amasya’dır. Toplam nüfusu 321 bin. Kilometre kare başına 65 kişi düşmektedir. Geçim ağırlıklı tarımdan kazanılsa da şehir nüfusunda ağırlık vardır.

Amasya ilimizin eski adı Amaseia olarak tarihe geçmiştir. Merkezi ilçesinin adı aynı zamanda Amasya’dır. Toplam nüfusu 321 bin. Kilometre kare başına 65 kişi düşmektedir. Geçim ağırlıklı tarımdan kazanılsa da şehir nüfusunda ağırlık vardır. Kurtuluş savaşında da önemli yeri vardır Amasya’nın. Amasya’nın elması meşhurdur. Bu elma küçük ve pembe yapısı ile diğer elmalardan farklıdır.

Amasya ilimizde olan havaalanı, Merzifon Havaalanı olarak bilinmektedir. Bu havaalanı 2008 yılında sivil hava trafiği açılmıştır. Merzifon dışında beş kilometre uzaktadır. Bu havalimanına İstanbul’dan bir buçuk saat sürmektedir.

Günde bir gidiş seferi, bir de geliş seferi düzenlenmektedir. Bu havaalanının alabileceği yıllık yolcu 120bindir. Ayrıca 70 araçlık bir de otoparkı mevcuttur.

Ulaşım imkanları arasında Devlet karayolu ve Samsun karayolu mevcuttur.

Ayrıca havayolu da kullanılabilir, hava yolu için Merzifon havaalanı tek çözümdür.

Pek çok tarihi eser mevcuttur Amasya ilimizde. Bunlardan bazıları dini nitelikte eserler olup, bazıları da tarihi önemi ve hatırası olan eserlerdir. Bunlar Ali pir civan, Filibeli Mehmet efendi ve hacı nadir baba türbeleri dini merkezlerdendir. Cami olarak Köprülü Mehmet paşa, Yörgüç Paşa camileri de tarihi ibadet hanelerdendir. Kurt Baba, Hacana, Dedeoğlu, Kesikbaş Mezarı, Haliliye Medresesi, saat kulesi de diğer görülmesi gereken tarihi mekanlardır.

İklim olarak alçak ve yüksek mevkiler olarak iki farklı davranış göstermektedir. Yaz mevsimi her iki taraf için de kurak ve sıcak geçmektedir. Bunun dışında yüksek kesimlerde soğuk ve kar yağışlı geçmektedir. Alçak kesimlerde ise kışları ılık ve yağışlı geçmektedir.

Ekonomik olarak tarım ve hayvancılık ağırlıkta olsa da ilçelerde fabrikalarda mevcuttur. Leblebicilik günümüzde de halen meşhur ve devamı getirilen bir alandır. İlde ip fabrikaları mevcuttur, bu fabrikalar çoğunluklu il dışına üretim yapmaktadır. Hamamözü’ndeki meşhur kaplıcaları ile de meşhur bir ilimizdir. Bu kaplıcalar pek çok fayda içermektedir.

Amasya ilimiz toplam 7 ilçeye sahiptir. Bu yedi ilçe dışında 20 belde ve 300den fazla köye sahiptir. Bunlarında gösterdiği gibi geniş sayılabilecek bir araziye sahiptir. Ayrıca Amasya Üniversitesi 2006 yılında açılmasından sonra ekonomik olarak ilerlemesini sağlamış, sosyal ve kültürel olarak yeni imkanlar doğmuştur.

En Çok Seyahat Edilen Yerler
 • İzmirde Seyahat Edilecek Yerler

  İzmirde Seyahat Edilecek Yerler

  Latincesi Smyrna, Yunancası ise smırne. Bu ilimize gitmek isterseniz İstanbul’dan uçak ile bir saat mesafededir. Bu mesafe sayesinde İstanbul’da oturanlar için gayet gidilebilir bir mesafededir. En kalabalık üçüncü şehridir. Bir liman kenti olarak balık yemeden gelinmemesi ..

 • Ankarada Seyahat Edilecek Yerler

  Ankarada Seyahat Edilecek Yerler

  Türkiye’nin başkenti olan ilimizdir. Bu özelliği ile pek çok imkana da sahiptir. Bu imkanlardan bazıları bu ilimize özel iken bazıları da ülkemizin güzel desenindeki özelliklerdir. Bu özel yönleri arasında başkent olmasının yanında Türkiye’nin askeri merkezi ..

 • İstanbulda Seyahat Edilecek Yerler

  İstanbulda Seyahat Edilecek Yerler

  İstanbul, batı ve doğunun beşiği. Medeniyet en eski evlerinden birisi. Eğer İstanbul’a gelirseniz gezmeden dönemezsiniz. Dönseniz de bir parçanız orada kalır. Bu durumda tavsiye etmek bizden, tadını çıkartmak sizden. Ayasofya Dünyanın en eski katedralidir. 1520 yılına kadar ..