Ad Soyad:
Mail Adresi:
Sizde kampanyalı uçak biletilerimizi herkesten önce haber almak istiyorsanız. Ad Soyad ve Mail bilgileriniz ile E-bülten sistemimize kayıt olabilirsiniz.
Kayıt Ol
E-Bülten
Güncelleniyor. | Güncelleniyor.
En Uygun Fiyatlarla Ucuz Bilet, Kaliteli Hizmet
2 Ara 2014
artvin hopa

Gürcistan sınırında olan ve ona sınır kapısı bulunan ilimiz Artvin, doğası ile benzersizdir. Sahip olduğu doğa parkları ile Türkiye’de bir benzeri daha bulunmamaktadır. Bu özelliği ile Dünya mirası listesine bile girebilmiştir.

Gürcistan sınırında olan ve ona sınır kapısı bulunan ilimiz Artvin, doğası ile benzersizdir. Sahip olduğu doğa parkları ile Türkiye’de bir benzeri daha bulunmamaktadır. Bu özelliği ile Dünya mirası listesine bile girebilmiştir.

Sahip olduğu yaylalar ve milli parklarıyla ünlü ilimizin ünü, Türkiye dışına kadar yayılmıştır. Bu yayılma sonucunda Birleşmiş Milletler tarafından dünya mirası olarak kabul edilmiştir. Sahip olduğu eşsiz doğa sayesinde turizm potansiyeli olan ilimiz bu potansiyeli en iyi şekilde değerlendirmektedir. Sahip olduğu yaylalar ile de rakipsiz bir durumdadır. Bu sayede doğa turizmini hedefleyen herkesin gitmek için peşinde olduğu bir yerdir.

Ekonomisi ise tarım ve tarıma dayalı sanayiye dayalıdır. Çay, fındık, kivi, zeytin, pirinç tarımı yapılmaktadır. Bölgesel olarak üretilen tarım ürünleri değişebilmektedir. Ayrıca Bakır çıkartıldığı için de bakır işletmeleri mevcuttur.

Sanayisi tarıma dayalı şekilde ilerlemiştir. En çok işlenen ürünler çay ve fındıktır. İlçelerinde ayrıca orman ürünleri üzerine imalathane ve atölyeler mevcuttur.

İlde canlı bir spor hayatı da mevcuttur. Bu spor hayatının geçmişi Osmanlı dönemine kadar dayanmaktadır. Güreş sporunda geçmiş yıllarda Rusya ile yapılan müsabakalara sahne olmuştur. Erzurum’daki cirit oyunlarına da katılan Artvin ilindeki ciritçiler halen bu karşılaşmalara katılmaktadır.

Kültürel olarak daha çok Kafkas kültürü hakimdir. Ayrıca Karadeniz kültürü de hakimdir. Bu kültürlere sahip Laz, Hemşinli, Gürcü, Kıpçak Türkleri de vardır. Her milletin kendine has eğlence kültürü korunmuştur. Geleneksel Boğa Güreşi festivali ise çok meşhurdur.

Artvin Çoruh üniversitesi 2007 yılında kurulmuştur. Bu üniversitenin kurulması ile okuma yazma oranı yüksek olan ilimiz daha da gelişmiştir. Bu gelişim sayesinde kültür varlıklarına ve doğaya saygılı bir nesil yetişmektedir.

Eğer Artvin’e gitmek isterseniz bu durumda iki tercihten birisinde karar kılmanız gerekmektedir. Havalimanı olmadığı için Trabzon veya Batum’a uçak ile gideceksiniz, sonrasında kısa bir kara yolculuğu yapacaksınız. Ya da kara yolu ile direkt olarak Artvin yolunu tutacaksınız. Hava yolu tabii ki de daha kısa olacaktır. Bir de önceden alınan promosyonlu biletler ise sizin için daha da uyguna gelecektir.

En Çok Seyahat Edilen Yerler
 • İzmirde Seyahat Edilecek Yerler

  İzmirde Seyahat Edilecek Yerler

  Latincesi Smyrna, Yunancası ise smırne. Bu ilimize gitmek isterseniz İstanbul’dan uçak ile bir saat mesafededir. Bu mesafe sayesinde İstanbul’da oturanlar için gayet gidilebilir bir mesafededir. En kalabalık üçüncü şehridir. Bir liman kenti olarak balık yemeden gelinmemesi ..

 • Ankarada Seyahat Edilecek Yerler

  Ankarada Seyahat Edilecek Yerler

  Türkiye’nin başkenti olan ilimizdir. Bu özelliği ile pek çok imkana da sahiptir. Bu imkanlardan bazıları bu ilimize özel iken bazıları da ülkemizin güzel desenindeki özelliklerdir. Bu özel yönleri arasında başkent olmasının yanında Türkiye’nin askeri merkezi ..

 • İstanbulda Seyahat Edilecek Yerler

  İstanbulda Seyahat Edilecek Yerler

  İstanbul, batı ve doğunun beşiği. Medeniyet en eski evlerinden birisi. Eğer İstanbul’a gelirseniz gezmeden dönemezsiniz. Dönseniz de bir parçanız orada kalır. Bu durumda tavsiye etmek bizden, tadını çıkartmak sizden. Ayasofya Dünyanın en eski katedralidir. 1520 yılına kadar ..