Ad Soyad:
Mail Adresi:
Sizde kampanyalı uçak biletilerimizi herkesten önce haber almak istiyorsanız. Ad Soyad ve Mail bilgileriniz ile E-bülten sistemimize kayıt olabilirsiniz.
Kayıt Ol
E-Bülten
Güncelleniyor. | Güncelleniyor.
En Uygun Fiyatlarla Ucuz Bilet, Kaliteli Hizmet
7 Ara 2014
Bursa şehri

Bursa ilimiz otomotiv ve otobüs sanayisinde en güçlü şehirlerindendir. Marmara bölgesinde bulunmaktadır. Türkiye’nin en büyük dördüncü şehridir. Doğal ve tarihi zenginlikleri ile büyük önem taşıyan illerindendir. Şehir, Türkiye’nin en büyük ikinci ihracatını gerçekleştirmektedir.

Bursa ilimiz otomotiv ve otobüs sanayisinde en güçlü şehirlerindendir. Marmara bölgesinde bulunmaktadır. Türkiye’nin en büyük dördüncü şehridir. Doğal ve tarihi zenginlikleri ile büyük önem taşıyan illerindendir. Şehir, Türkiye’nin en büyük ikinci ihracatını gerçekleştirmektedir.

Ekonomik olarak sanayisinin ciddi ağırlığı vardır. Türkiye’nin ilk organize sanayi bölgesi Bursa organize sanayi bölgesidir. Bu özelliği ile otomotiv sanayisinde Türkiye’nin kalbidir. Bunun dışında Bursa organize sanayi bölgesi dışında başka organize sanayi bölgeleri de mevcuttur. Bu imkanlarından faydalanan mobilya ve tekstil sanayisi olarak da gelişmiş durumdadır. Tekstil konusunda da ayrıca Türkiye’nin en önemli yerlerinden birisi olmaktadır.

Yemek kültürü olarak kebap, döner, köfte türevi yemekleri meşhurdur. İnegöl köfte bölgenin İskender kebabından sonra en bilinen tadıdır. Ayrıca adını Kayhan semtinden alan Kayhan pideli köfte de meşhurdur. Ayrıca Kestane şekeri ve Kemalpaşa tatlısı da şehre özel tatlılarıdır.

Turistik yerleri açısından çok zengin bir ildir. En başta Uludağ olmak üzere pek çok doğal ve tarihi güzelliğe sahiptir. Bunlar arasında müzeler çok önemli bir yere sahiptir. Bunun yanında pek çok camilerde ziyaret edilecek yerlerin arasındadır. Ne kadar sanayileşmiş bir şehir de olsa, tarihi güzelliklerini ve değerlerini korumuş bir şehirdir. Bu duruma örnek yerlerden birisi de Cumalıkızık köyüdür. Bu köy tarihi değerlerini korumak açısından da çok iyi bir örnek durumundadır. Kuruluşundan beri fiziksel olarak çok değişim geçirmeyen bir köy, aynı zaman da Cumalıkızık Etnografya Müzesi de bulunmaktadır. Unesco Dünya Mirası listesine girmiştir. Mustafakemalpaşa ilçesindeki kaplıcaları ile görülmeye değer yerlerindendir.

İlçelerinde hayvan yetiştiriciliği de çok yapılan bir ilimizdir. Merinos koyunculuğu ile özeldir. Merinos koyunculuğu dışında büyük baş hayvancılık da gelişmiş durumdadır. Bazı ilçelerindeki ekonomisi tarım ve hayvancılık ağırlıkta olmaktadır. İlçelerinin çoğunun sanayisi de tarıma dayalı sanayidir. Karacabey ilçesinde domatesi ve soğanı meşhurdur. Mustafakemalpaşa ilçesi sanayi tipi domates ile tarımda ciddi bir yer tutmaktadır. Ayrıca Mustafakemalpaşa ilçesi tarım konusunda Bursa’nın en ileri ilçesidir. İlçede ayrıca bor madenciliği de çok gelişmiştir. Çıkarılan bor rezervi dünyanın bor ihtiyacının yarısından fazlasını karşılamaktadır.

Bursa Havaalanı ise sivil-askeri bir havalimanıdır. Havalimanı merkeze 50 kilometre uzaklıktadır. Yurt dışı uçuşlarda Almanya ve Kuveyt, yurt içi uçuşlarda Adana ve Ankara üzerinden aktarmalı uçuşlar bulunmaktadır.

En Çok Seyahat Edilen Yerler
 • İzmirde Seyahat Edilecek Yerler

  İzmirde Seyahat Edilecek Yerler

  Latincesi Smyrna, Yunancası ise smırne. Bu ilimize gitmek isterseniz İstanbul’dan uçak ile bir saat mesafededir. Bu mesafe sayesinde İstanbul’da oturanlar için gayet gidilebilir bir mesafededir. En kalabalık üçüncü şehridir. Bir liman kenti olarak balık yemeden gelinmemesi ..

 • Ankarada Seyahat Edilecek Yerler

  Ankarada Seyahat Edilecek Yerler

  Türkiye’nin başkenti olan ilimizdir. Bu özelliği ile pek çok imkana da sahiptir. Bu imkanlardan bazıları bu ilimize özel iken bazıları da ülkemizin güzel desenindeki özelliklerdir. Bu özel yönleri arasında başkent olmasının yanında Türkiye’nin askeri merkezi ..

 • İstanbulda Seyahat Edilecek Yerler

  İstanbulda Seyahat Edilecek Yerler

  İstanbul, batı ve doğunun beşiği. Medeniyet en eski evlerinden birisi. Eğer İstanbul’a gelirseniz gezmeden dönemezsiniz. Dönseniz de bir parçanız orada kalır. Bu durumda tavsiye etmek bizden, tadını çıkartmak sizden. Ayasofya Dünyanın en eski katedralidir. 1520 yılına kadar ..