Ad Soyad:
Mail Adresi:
Sizde kampanyalı uçak biletilerimizi herkesten önce haber almak istiyorsanız. Ad Soyad ve Mail bilgileriniz ile E-bülten sistemimize kayıt olabilirsiniz.
Kayıt Ol
E-Bülten
Güncelleniyor. | Güncelleniyor.
En Uygun Fiyatlarla Ucuz Bilet, Kaliteli Hizmet
29 Kas 2014
Diyarbakır ilimiz

Diyarbakır ilimiz güneydoğu Anadolu bölgesinin en gelişmiş illerinden birisidir. Gaziantep’ten sonraki ikinci ildir.Arkeoloji müzesi antik yöresel eserler bulunmaktadır. Bu eserler arasında Artuklu’lara ait para ve sikkelerde mevcut. Şair Cahit Sıtkı Tarancı’nın ve yazar Ziya Gökalp’in evinin de çeşitli yıllarda devlet tarafından satın alınıp müzeye dönüştürülmüştür. Ayrıca gezmeye değer pek çok han ve kervansaraya da sahip Diyarbakır.

Diyarbakır ilimiz güneydoğu Anadolu bölgesinin en gelişmiş illerinden birisidir. Gaziantep’ten sonraki ikinci ildir. Bu ilimizde iklim kara ikliminden farklı özellikleri ile göze çarpar. Yazları aşırı sıcaktır, kışlar ise bölgedeki diğer illere nazaran daha ılıktır.

Şehir mimari açısından gayet özgün örneklere sahiptir. Bu özgün örneklerden birisi de Diyarbakır surlarıdır. Bu surlar Çin seddinden sonra ikinci en uzun surlardır. 5 kilometreden daha uzundur. Genişliği ise 8 metre civarıdır. Ortaçağ askeri mimarisinin kalan son örneklerindendir.

Diyarbakır mutfağı et yemekleri ağırlıkta olan bir mutfaktır. Bu yüzden de ağır bir mutfaktır. Ama aynı zamanda da zengin bir mutfaktır. Ayrıca tarım açısından Diyarbakır karpuzu meşhurdur. Ayrıca Diyarbakırda yiyecek fiyatlarının da uygun olduğunu düşünürsek gidince bir maden suyu içmeye ihtiyacınız olacaktır. Bu ihtiyaca sebep olacak şey et yemekleri ve bol bol yemek olacaktır.

Diyarbakır tarihi pek çok binaya sahiptir. Tarihi camiler, kiliseler, müzeler, tarihi köprüler ve Diyarbakır kalesi mevcuttur. Bu tarihi yapılardan camilerin hepsi Osmanlı dönemine ait 500 yıldan eski camilerdir. Kiliseler de en az 800 – 900 yıllık var olmaktadır. Müzeler ise Diyarbakır’a has ne varsa korumak için gece gündüz hizmet vermekteler.

Arkeoloji müzesi antik yöresel eserler bulunmaktadır. Bu eserler arasında Artuklu’lara ait para ve sikkelerde mevcut.

Şair Cahit Sıtkı Tarancı’nın ve yazar Ziya Gökalp’in evinin de çeşitli yıllarda devlet tarafından satın alınıp müzeye dönüştürülmüştür. Ayrıca gezmeye değer pek çok han ve kervansaraya da sahip Diyarbakır. Bunlardan üçü çok dikkat çekmektedir. Deliller hanı, Hasanpaşa hanı, Sülüklü han. Bunlar tarihi ve turistik değeri olan hanlardır. Ayrıca Diyarbakır’da üç adette tarihi köprü bulunuyor. Bunlar Silvan’daki Malabadi köprüsü, Dicle köprüsü ve Haburman köprüsü bulunmaktadır.

Diyarbakır’da el sanatları eskisi kadar olmasa da halen köylerde devam etmektedir. 1. Dünya savaşına kadar çok ileri düzeydi, özellikle kuyumculuk, bakırcılık ve ipekçiliğin yeri önemliydi.

Şehre ulaşımda ister hava isterse de kara yolu ile gidilebilir. Hava yolu tercih edilirse askeri-sivil havalimanı olan Diyarbakır Havalimanı tercih edilecektir. Kara yoluyla ise Türkiye’nin her yerinden ister otobüs ister taksi ile gelinmesi dışında tren ile de gelinebilir.

En Çok Seyahat Edilen Yerler
 • İzmirde Seyahat Edilecek Yerler

  İzmirde Seyahat Edilecek Yerler

  Latincesi Smyrna, Yunancası ise smırne. Bu ilimize gitmek isterseniz İstanbul’dan uçak ile bir saat mesafededir. Bu mesafe sayesinde İstanbul’da oturanlar için gayet gidilebilir bir mesafededir. En kalabalık üçüncü şehridir. Bir liman kenti olarak balık yemeden gelinmemesi ..

 • Ankarada Seyahat Edilecek Yerler

  Ankarada Seyahat Edilecek Yerler

  Türkiye’nin başkenti olan ilimizdir. Bu özelliği ile pek çok imkana da sahiptir. Bu imkanlardan bazıları bu ilimize özel iken bazıları da ülkemizin güzel desenindeki özelliklerdir. Bu özel yönleri arasında başkent olmasının yanında Türkiye’nin askeri merkezi ..

 • İstanbulda Seyahat Edilecek Yerler

  İstanbulda Seyahat Edilecek Yerler

  İstanbul, batı ve doğunun beşiği. Medeniyet en eski evlerinden birisi. Eğer İstanbul’a gelirseniz gezmeden dönemezsiniz. Dönseniz de bir parçanız orada kalır. Bu durumda tavsiye etmek bizden, tadını çıkartmak sizden. Ayasofya Dünyanın en eski katedralidir. 1520 yılına kadar ..