Ad Soyad:
Mail Adresi:
Sizde kampanyalı uçak biletilerimizi herkesten önce haber almak istiyorsanız. Ad Soyad ve Mail bilgileriniz ile E-bülten sistemimize kayıt olabilirsiniz.
Kayıt Ol
E-Bülten
Güncelleniyor. | Güncelleniyor.
En Uygun Fiyatlarla Ucuz Bilet, Kaliteli Hizmet
4 Ara 2014
Konya mevlanalar şehri

Ülkemizin dünyaca ünlü şehirlerinden birisidir. Ünlü bir söz olan “Git gez dünyayı, gel gör Konya’yı” sözüne kaynaklık eden şehrimizdir. Türkiye’mizin yüz ölçümü en büyük şehridir. Anadolu’nun en çok yabancı turist alan şehirlerinden birisidir Konya. Her yıl 350 – 400 binden fazla yabancı turist gelmektedir. Yerli turist sayısı da bir buçuk milyondan fazla yerli turist almıştır.

Ülkemizin dünyaca ünlü şehirlerinden birisidir. Ünlü bir söz olan “Git gez dünyayı, gel gör Konya’yı” sözüne kaynaklık eden şehrimizdir. Türkiye’mizin yüz ölçümü en büyük şehridir.

Konya havalimanı sivil ve askeri kullanılan bir havalimanıdır. İstanbul ve İzmir’den uçuş yapılabilmektedir. Havalimanı uluslararası bir havalimanıdır. 2000 yılında sivil uçuşlara izin verilmeye başlanmıştır.

Konya’da 11 adet göl bulunmaktadır. Ayrıca Türkiye’nin en geniş düz alanına da sahiptir. Bu geniş ve düz alan ile Türkiye’nin tahıl ambarı olarak anılmıştır. Bu geniş alanlar Tarım için kullanılmıştır. Sanayi olarak da geniş bir yelpazede üretim yapmaktadır. 130dan fazla ülkeye ihracat yapmaktadır. 2013 yılında 1,2 milyar dolardan fazla ihracat yapmıştır. Bu özelliği ile de Türkiye’de sanayi konusunda kendinden söz ettiren bir şehir olmuştur.

Anadolu’nun en çok yabancı turist alan şehirlerinden birisidir Konya. Her yıl 350 – 400 binden fazla yabancı turist gelmektedir. Yerli turist sayısı da bir buçuk milyondan fazla yerli turist almıştır. 1926’dan beri müze olarak kullanılan Mevlana dergahı olarak bilinen Mevlana müzesi Konya’ya gelmek için başlıca sebeplerden birisidir. Ayrıca Kültür bakanlığına göre en çok ziyaret edilen ikinci müzedir. Binaya bağlı türbe Mevlana’nın ölümünden sonra yapılmıştır. Şehirde bu müze dışında 7 müze daha mevcuttur, bunların hiç biri Mevlana müzesi kadar ilgi çekmemiştir.

Şehirde kültürel etkinliklerde iki etkinlik özellikle ön plana çıkmaktadır. Bunlar Mevlana’nın vuslatı(şeb-i arus) ve on yıl önce düzenlenmeye başlayan Konya Uluslararası Mistik Müzik Festivali. Şeb-i Arus’un anlamı düğün gecesi demektir. Vuslat yıldönümünde böyle kullanılmasının nedeni ise Mevlana’nın rabbine kavuşmanın heyecanı içinde olmasıdır. Böyle bir durumda sevinç içinde olan Mevlana’yı anlamak için iyi bir fırsat olabilmektedir. Muhtemelen tamamen çözülemez böyle bir durumda ama bazı ipuçları verecektir.

Konya Uluslararası Mistik Müzik festivali ise dünyanın sayılı festivalleri arasında sayılabilecek bir festivaldir. Tarih olarak kapanış gecesi 30 Eylül olmaktadır. Bu tarih aynı zamanda Mevlana’nın doğum tarihidir.

Yöresel yemekleri arasında etli ekmek, Mevlana böreği, Fırın kebabı vardır. Bunlar en bilinen lezzetli ve doyurucu olan yemekleridir.

En Çok Seyahat Edilen Yerler
 • İzmirde Seyahat Edilecek Yerler

  İzmirde Seyahat Edilecek Yerler

  Latincesi Smyrna, Yunancası ise smırne. Bu ilimize gitmek isterseniz İstanbul’dan uçak ile bir saat mesafededir. Bu mesafe sayesinde İstanbul’da oturanlar için gayet gidilebilir bir mesafededir. En kalabalık üçüncü şehridir. Bir liman kenti olarak balık yemeden gelinmemesi ..

 • Ankarada Seyahat Edilecek Yerler

  Ankarada Seyahat Edilecek Yerler

  Türkiye’nin başkenti olan ilimizdir. Bu özelliği ile pek çok imkana da sahiptir. Bu imkanlardan bazıları bu ilimize özel iken bazıları da ülkemizin güzel desenindeki özelliklerdir. Bu özel yönleri arasında başkent olmasının yanında Türkiye’nin askeri merkezi ..

 • İstanbulda Seyahat Edilecek Yerler

  İstanbulda Seyahat Edilecek Yerler

  İstanbul, batı ve doğunun beşiği. Medeniyet en eski evlerinden birisi. Eğer İstanbul’a gelirseniz gezmeden dönemezsiniz. Dönseniz de bir parçanız orada kalır. Bu durumda tavsiye etmek bizden, tadını çıkartmak sizden. Ayasofya Dünyanın en eski katedralidir. 1520 yılına kadar ..