Ad Soyad:
Mail Adresi:
Sizde kampanyalı uçak biletilerimizi herkesten önce haber almak istiyorsanız. Ad Soyad ve Mail bilgileriniz ile E-bülten sistemimize kayıt olabilirsiniz.
Kayıt Ol
E-Bülten
Güncelleniyor. | Güncelleniyor.
En Uygun Fiyatlarla Ucuz Bilet, Kaliteli Hizmet
5 Ara 2014
mardin gezilecek bölgeleri

Mardin ilimiz 779 bin nüfuslu bir ilimizdir. Güney doğu Anadolu’da Suriye’ye sınırı olan ilerimizin arasındadır. Ulaşım imkanı olarak Mardin havalimanı sadece yurtiçi uçuşlar için kullanılabiliyor. 254 araçlık bir otoparkı mevcuttur. Şehir merkezinden Otobüs ile ulaşılabilir, ayrıca servis ve taksi ile de ulaşılabilir. Havalimanı şehir merkezine 20 kilometre uzaklıktadır.

Mardin ilimiz 779 bin nüfuslu bir ilimizdir. Güney doğu Anadolu’da Suriye’ye sınırı olan ilerimizin arasındadır. Ulaşım imkanı olarak Mardin havalimanı sadece yurtiçi uçuşlar için kullanılabiliyor. 254 araçlık bir otoparkı mevcuttur. Şehir merkezinden Otobüs ile ulaşılabilir, ayrıca servis ve taksi ile de ulaşılabilir. Havalimanı şehir merkezine 20 kilometre uzaklıktadır.

10 adet ilçesi mevcuttur. Bunlar Artuklu, Yeşilli, Dargeçit, Savur, Derik, Ömerli, Kızıltepe, Nusaybin, Mazıdağı ve Midyat’tır. Mardin ipek yolu üzerinde bir ilimizdir. Zamanla ipek yolu önemini kaybedince de gücü de zayıflamıştır.

Sağlık imkanları olarak da 11 adet hastane bulunmaktadır. Şehre gelişinizde eğer sağlık kontrolü veya doktor kontrolü ihtiyacınız olursa bu durumda ihtiyacınızı giderecek miktarda sağlık imkanları yeterince mevcuttur.

İlde pek çok tarihi alan mevcuttur, Mardin’in pek çok yeri sit alanı ilan edilmiştir. Bu yönüyle Türkiye’de az sayıdaki ilimizden birisidir. Turizm açısından inanç turizmine ait sahip olduğu potansiyeli kullanmamaktadır Mardin. Kültür turizmi konusunda da daha iyi yerlere gelebilecek potansiyeli mevcuttur. Bu potansiyelin kullanılmaması nedeniyle de ekonomisinde önemli bir yer tutmamaktadır.

Şehirde farklı inanç ve kültürlerden insanlar barış içinde yaşamaktadır. Bu barış ve huzur ortamında kırsal kesimin nüfusu daha fazlayken 90lı yıllarda başlayan terör olaylarından sonra kırsal kesimdeki nüfus yavaş yavaş bitmiştir. Artık Mardin nüfusu tamamen şehirli nüfusa dönüşmüştür. Mardin’de Kürtler, Süryaniler, Ermeniler, Yezidiler, Türkler, Araplar, birlikte uyum ve huzur içinde yaşamaktadırlar.

Yakın zamanda büyük şehir belediyesi kurulmasına karar verilen ilde, bu çalışmalar başlamıştır. Plakası 47’dir.

Şehirde resmi müzeden çok Manastır, kilise, kaleler, camii ve medreseler mevcuttur. Bu yönüyle canlı bir müze gibi bir şehirdir Mardin. Bu kiliseler ve manastırlar tarihidirler, ve inanç turizmi açısından da önemli bir yeri vardır. Ayrıca şehirde pek çok tarihi medrese de mevcuttur. Bunlar zamanında Mardin’in rolünü açıklayan birer işarettir. Sahip olduğu kaleler de gezilmeye değer yerler arasındadır.

Mardin ilimizde telkâri denen bir gümüş işleme sanatı mevcut olup, bu özelliği ile dünyada bu sanattaki nadir yerlerden birisidir. Bakırcılık da çok gelişmiş ve yaygın bir sanat dalıdır.

En Çok Seyahat Edilen Yerler
 • İzmirde Seyahat Edilecek Yerler

  İzmirde Seyahat Edilecek Yerler

  Latincesi Smyrna, Yunancası ise smırne. Bu ilimize gitmek isterseniz İstanbul’dan uçak ile bir saat mesafededir. Bu mesafe sayesinde İstanbul’da oturanlar için gayet gidilebilir bir mesafededir. En kalabalık üçüncü şehridir. Bir liman kenti olarak balık yemeden gelinmemesi ..

 • Ankarada Seyahat Edilecek Yerler

  Ankarada Seyahat Edilecek Yerler

  Türkiye’nin başkenti olan ilimizdir. Bu özelliği ile pek çok imkana da sahiptir. Bu imkanlardan bazıları bu ilimize özel iken bazıları da ülkemizin güzel desenindeki özelliklerdir. Bu özel yönleri arasında başkent olmasının yanında Türkiye’nin askeri merkezi ..

 • İstanbulda Seyahat Edilecek Yerler

  İstanbulda Seyahat Edilecek Yerler

  İstanbul, batı ve doğunun beşiği. Medeniyet en eski evlerinden birisi. Eğer İstanbul’a gelirseniz gezmeden dönemezsiniz. Dönseniz de bir parçanız orada kalır. Bu durumda tavsiye etmek bizden, tadını çıkartmak sizden. Ayasofya Dünyanın en eski katedralidir. 1520 yılına kadar ..