Ad Soyad:
Mail Adresi:
Sizde kampanyalı uçak biletilerimizi herkesten önce haber almak istiyorsanız. Ad Soyad ve Mail bilgileriniz ile E-bülten sistemimize kayıt olabilirsiniz.
Kayıt Ol
E-Bülten
Güncelleniyor. | Güncelleniyor.
En Uygun Fiyatlarla Ucuz Bilet, Kaliteli Hizmet
6 Ara 2014
Şanlı urfa gezilecek yerleri

Şanlıurfa veya eski adıyla Urfa ilimiz çok ama çok eski bir tarihe sahiptir. Bu eski tarihi ile üç semavi din tarafından ortak değer olarak sayılır. Gezilecek yerler açısından Balıklıgöl, eski şehir, Göbeklitepe, Harran, Selahaddin Eyyubi Camii, Ulucami, Hz. İbrahim’i doğduğu mağara, Eyyüp Peygamber Makamı, Şuayb şehri ve saklı cennet Halfeti.

Şanlıurfa veya eski adıyla Urfa ilimiz çok ama çok eski bir tarihe sahiptir. Bu eski tarihi ile üç semavi din tarafından ortak değer olarak sayılır. Gezilecek yerler açısından Balıklıgöl, eski şehir, Göbeklitepe, Harran, Selahaddin Eyyubi Camii, Ulucami, Hz. İbrahim’i doğduğu mağara, Eyyüp Peygamber Makamı, Şuayb şehri ve saklı cennet Halfeti.

Balıklıgöl olarak anılan mekan aynı zamanda Hz. İbrahim’in ateşe atıldığında düştüğü yer olarak biliniyor. Buradaki iki göl ve içinde kutsal kabul edilen balıklar Şanlıurfa’da kesinlikle görmeniz gereken yerlerdendir. Burayı görmeden kimse sizin Şanlıurfa’ya geldiğinize inanmaz. Bu yönüyle de kaçırılmaz bir durumdadır. Buradaki iki gölden birisi Hz. İbrahim’in düştüğü yer kabul edilir, diğeri ise Nemrut’un kızının Hz. İbrahim’e iman ettiği için atladığına inanılan yerde de ikinci göl olmuştur. Her iki göldeki balıklar kutsal kabul edilmektedir ve yenmeyip, korunmaktadır.

Eski Şehir ise kent merkezinde Ortadoğu stili bir çarşının merkezi oluşturduğu bir ufak bir bölgedir. Burada her ne kadar mimari tarz bozulmuş olsa da yine de tamamen bozulmuş durumda değildir.

Göbeklitepe, dünyanın en eski mabedi olarak kabul ediliyor. Bu mabed yapılan kazılarda tespit edildiği üzere insan medeniyetinin en eski mabedidir. Bu özelliği işle dünyada başka bir örneği daha yoktur !

Harran’da dünyanın bilinen ilk bilim merkezlerinden birisi yükselmiştir zamanında. Bu bilim merkezi Moğol istilaları ve Haçlı seferleri sonucunda yıkılmıştır. Şu an sadece harabeleri kalmıştır.

Tarihi dini mekanlar ise Hz. İbrahim’i doğduğu mağara, Eyyüb Peygamber Makamı, Şuayb şehri şeklindedir. Bunlardan Hz. İbrahim’in doğduğuna inanılan mağara da çok ziyaretçi çeken yerlerdendir. Hz. Eyyüp’ün çile çektiğine inanılan mağarada ciddi sayıda ziyaretçi çekmektedir. Şuayb şehri ise artık kalıntıları olan antik bir alandır.

Saklı cennet Halfeti ise Osmanlı öncesi dönemde çok el değiştirmiştir. En son Osmanlı’nın eline geçmiş sonrasında Türkiye Cumhuriyeti’ne kalmıştır.

Şanlıurfa mutfağında öncelikli yer et ve pilava ayrılmıştır. Özellikle de Urfa kebabı adıyla isim yapmış kebabı vardır. Bunun dışında pek çok kebap türüne de ev sahipliği yapan mutfağa sahip bir şehrimizi.

En Çok Seyahat Edilen Yerler
 • İzmirde Seyahat Edilecek Yerler

  İzmirde Seyahat Edilecek Yerler

  Latincesi Smyrna, Yunancası ise smırne. Bu ilimize gitmek isterseniz İstanbul’dan uçak ile bir saat mesafededir. Bu mesafe sayesinde İstanbul’da oturanlar için gayet gidilebilir bir mesafededir. En kalabalık üçüncü şehridir. Bir liman kenti olarak balık yemeden gelinmemesi ..

 • Ankarada Seyahat Edilecek Yerler

  Ankarada Seyahat Edilecek Yerler

  Türkiye’nin başkenti olan ilimizdir. Bu özelliği ile pek çok imkana da sahiptir. Bu imkanlardan bazıları bu ilimize özel iken bazıları da ülkemizin güzel desenindeki özelliklerdir. Bu özel yönleri arasında başkent olmasının yanında Türkiye’nin askeri merkezi ..

 • İstanbulda Seyahat Edilecek Yerler

  İstanbulda Seyahat Edilecek Yerler

  İstanbul, batı ve doğunun beşiği. Medeniyet en eski evlerinden birisi. Eğer İstanbul’a gelirseniz gezmeden dönemezsiniz. Dönseniz de bir parçanız orada kalır. Bu durumda tavsiye etmek bizden, tadını çıkartmak sizden. Ayasofya Dünyanın en eski katedralidir. 1520 yılına kadar ..